Ülle Liiber, Tartu Ülikool, 2010
Töö eesmärk:
- uurida, kuidas sõltub vihmavee imendumine maapinda pinnase omadustest;
- harjutada uurimistöö tegemist: hüpoteesi püstitamist, katse korraldamist, andmete töötlemist ja järelduste tegemist;
- arendada koostööoskusi.
Seos õppekavaga: põhjavee teema loodusõpetuses ja geograafias.
Töövahendid: plastpudelist enda tehtud mõõdusilinder, 1,5-liitrine plastpudel veega, mõõdutops, kell, pliiats, tööjuhend, rühma tööleht koos kooliümbruse kaardiga.
Töö käik:
Lugege läbi kõik tööülesanded ja jagage need omavahel (kes täidab kaarti, kes teostab mõõtmisi, kes protokollib jne). Täitke rühma tööleht esitatud ülesannete järjekorras.
- Mõelge ja arutlege rühmas kõigepealt selle üle, kuhu kaob vihmavesi pärast tugevat sadu? Kirjutage vastus töölehele.
- Jalutage kooli ümbruses ja vaadake, milliseid erinevaid pindu seal näete (liivane pinnas, murupind, tallatud mullapind, asfalteeritud pind, kõnniteekividega kaetud pind jne). Mõelge sellele, kuhu tekivad pärast sadu suured veeloigud.
- Teie ülesanne on kindlaks teha, kuidas sõltub pinnase omadustest vihmavee imendumine maa sisse? Tehke oletus, millisest pinnasest imendub vihmavesi maa sisse kõige kiiremini ja seega kõige rohkem?
- Planeerige oma oletuse kontrollimiseks katse. Selleks valige kooli ümbruses 5-6 erineva pinnasega kohta ja mõõtke, kui kiiresti imendub sealt vesi pinnasesse. Tähistage need kohad oma kaardil numbritega.
Vee imendumise mõõtmine:- Vajutage plastsilinder veidi pinnasesse, nii et vee silindrisse kallamisel see kohe serva alt välja ei voolaks.
- Valage silindrisse mõõdutopsitäis vett ja mõõtke aeg, mille jooksul see pinnasesse imendus. Märkige tulemus tabelisse.
- Nüüd leidke teistsuguse pinnasega koht, tähistage see kaardil ja korrake katset. Kandke tulemus tabelisse.
- Joonistage andmete põhjal diagramm, et tulemust paremini esitada.
- Analüüsige vee imendumist erinevates pinnastes.
- Kontrollige, kas teie püstitatud oletus oli õige.
- Mõelge sellele, miks ja kus (kellele) on sellised andmed (teadmine) vajalikud? Pakkuge välja lahendusi, kuidas saaks vältida suurte loikude teket kooliümbruses?
- Arutlege rühmas, mida oleks saanud paremini teha?
* Värvige kooliümbruse kaart vastavalt sellele, millised erinevad pinnased seal on. Koostage kaardi legendi värvid vastavalt sellele, milline pind imab vett kiiremini, värvige see tumedamaks.
Hindamine: Hinnatakse hüpoteesi püstitamise oskust, mõõtmistulemuste vormistamist ja tõlgendamist, andmete analüüsi ja järelduste tegemise oskust, kaardi koostamise põhjalikkust ja vormistamise korrektsust.
Tööleht: Vihmavee imendumine
Artikkel avaldatud esmakordselt õppekava veebis põhikooli loodusainete valdkonnaraamatus 2010, ISBN: 978-9949-9110-2-8