A A A

3. "Lõiming. Lõimingu võimalusi põhikooli õppekavas"

Kogumik on koostatud Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel

Koostajad ja toimetajad – Juta Jaani, Liisa Aru

Keeletoimetaja – Anita Kärner

Tehnilised toimetajad – Liisa Aru, Juta Jaani

Autoriõigus – Tartu Ülikooli Haridusuuringute ja õppekavaarenduse keskus 2010

ISBN 978-9985-4-0598-7

 

Saateks

Juta Jaani

 

Käesolev kogumik on abiks kõigi ainete õpetajatele ning õppevara loojatele õppe paremaks lõimimiseks. Lõimitud õppes nähakse üht lahendust ainekesksuse probleemile ning laiemalt ka sellele, et õppijad suudaksid koolis õpitut uues kontekstis rakendada. Ehkki lõimitud õpe ei taga automaatselt seoste kujunemist iga õppija peas, on see siiski selle üheks oluliseks eelduseks – selleks, et õppijate maailmapilt oleks võimalikult terviklik, on vajalik erinevate ainete õpetajate vaheline koostöö.
Lõimingu mõiste on riiklikus õppekavas esmakordselt, kuid selle sünonüüm integratsioon on märksõnana kasutusel olnud juba pikemat aega. Uues riiklikus õppekavas on lõimingule varasemast enam tähelepanu pööratud. Kõige enam läbi töötatud on valdkonnasisesed seosed, aga on antud soovitusi ka lõiminguks teiste ainevaldkondadega ning aineüleste õppekava osadega (pädevused, läbivad teemad). Määruse tekst on aga lakooniline. Ainetevaheliste kokkupuutepunktide ning mitmekesiste lõminguviiside leidmine nõuab põhjalikku tööd õppekavaga ja erinevate ainekavade süstemaatilist läbitöötamist. Selle kogumiku artiklite autorid on selle töö ette võtnud, et lõimingu teostamist õpetajatele, kes ettevalmistuselt enamasti on ju siiski vaid ühe aine spetsialistid, kergemaks muuta.
Kogumiku eesmärgiks ongi pakkuda tuge nii õppevara autoritele, kui ka õpetajatele seoste leidmiseks nii õppekava, õppevara kui ka tunni tasemel.
Artiklite autoriteks on tunnustatud oma ala spetsialistid, kelles enamus osales ka ainekavade koostamises. Autorid lähtusid artikleid kirjutades uuematest didaktilistest suundumustest ja enda, kolleegide ning teiste riikide praktilisest kogemusest. Paljud kogumikus toodud näited on koolipraktikas juba läbi proovitud.
Esiteks on avatud lõimingu teoreetiline käsitlus. Vastuseid otsitakse küsimustele miks, millal ja kuidas lõimida. Järgnevad ainealased artiklid, milles käsitletakse lõimingut vastava aine seisukohast. Kõigis artiklites on toodud palju erinevaid näiteid. Kogumiku viimases osas on toodud ainetevahelise lõimingu näiteid, mis on sündinud erinevate artiklite autorite ühistööna.
Kogumikus on toodud erinevate autorite nägemus lõimingu võimaluste kohta. Tegelikus koolielus tuleb igal õpetajal endal otsustada, milliseid teemasid, milliseid aineid ja millisel eesmärgil on vaja lõimida. Kõiki toodud näited ei pea tingimata rakendama, nende hulgast on võimalik teha valik ning kindlasti on antud näited heaks eeskujuks uute lõimingu-ideede loomiseks.
Kogumiku toimetajad Juta Jaani ja Liisa Aru tänavad kõiki artiklite autoreid, kes on teinud ära suure töö uue õppekava võimaluste avamiseks ja õppekava rakendumise toetamiseks.

 

I OSA Mis on lõiming?

II OSA Lõiming õppeainetes

III OSA Lõimingu näited